Pred leti kupovala samo “fensi” na pogled lepa sončna očala. Bolj kot so bila modna in kakšne znane modne znamke, bolj so bila draga in meni zanimiva 😉 Potem, ko sem rodila prvo hčero, se je pa to nakupovanje spremenilo. Pričela sem kupovati tudi zelo poceni očala, kajti so venomer padala na tla ali pa sem kakšna zaradi hitrosti tudi izgubila,.. Zato mi je bilo škoda denarja za kakšna dražja. Žal pa sem z leti ugotovila, da mi vid že zelo šepa in zdaj nosim za branje, delo na računalniku pa tudi kdaj pa kdaj za vožnjo, očala z dioptrijo. Prav zato si moram letos nabaviti tudi malo boljša sončna očala, da ne bom svojega vida še poslabšala.
Izvedela sem namreč, da je dve leti nazaj v Sloveniji izbruhnila afera o ponarejenih Ray Ban-ovih očalih, ki so zelo škodljiva. Ponaredki naredijo namreč več škode kot koristi, saj lahko prepuščajo do 66 odstotkov UV žarkov, kar lahko pusti trajne posledice. Zato me zanima kako vedeti, da so očala vredu in da ni cena sestavljena le zaradi modne muhe.
Kako vedeti, da je nakup pravilen, sem povprašala strokovnjake iz optike Feliks, kjer sem bila na pregledu za oči in kupila očala z dioptrijo.
Zelo pomembno je bilo izbrati očala z UV zaščito, ki morajo nuditi tudi popolno zaščito pred ultravijoličnimi žarki, sončno svetlobo, ki močno vpliva na bolezni oči. Vrednost UV zaščite mora biti UV400 oz. 100% UV zaščita. Pri izbiri materiala iz katerega so izdelana stekla sončnih očal imamo danes na razpolago široko paleto raznih umetnih mas in različnih vrst stekel. Najpogostejši materiali uporabljeni pri steklih za sončna očala so: polikarbonat, trpežen in izredno lahek material; CR-39, plastika, ki se uporablja večinoma za korekcijska stekla; steklo, ki je veliko bolj trpežno vendar tudi težje in manj udobno pri sami nošnji.
Kaj pa barva stekel in kako jih izbrati?
Tudi barve stekel igrajo zelo pomembno vlogo pri sami prepustnosti svetlobe do oči. Razumljivo je, da si barvo izbiramo po lastnem okusu, vendar je dobro upoštevati nasvete optikov pri izbiri prave barve. Vsaka barva stekel igra določeno vlogo pri prepustnosti svetlobe. Siva recimo ne popači barv, rjava znižuje bleščanje, rumena preprečuje lesk, zelena preprečuje bleščanje ipd. Potem pa so tukaj še polarizirana stekla, ki namreč preprečujejo bleščanje svetlobe, ko se le-ta odbija od gladkih predmetov, vode, ledu, mokrega cestišča itd. Ta stekla so najbolj priporočljiva,«
Kaj pa praske in kako dolgo so očala sploh uporabna?
Ob nakupu sončnih očal pa je priporočljivo, da se izberejo stekla, ki imajo zaščito proti praskam. »Nisem vedela, da imajo tudi očala na neki način rok trajanja. Stopnja UV zaščite pri novih očalih in starih se razlikuje od tega, kako skrbno jih vzdržujemo. In če so popraskana UVB žarki lažje povzročajo poškodbe oči. Plastična stekla so temu veliko bolj podvržena kot steklena. Čeprav so zelo atraktivna, so stekla, ki so zrcalna, zelo občutljiva na praske. Zelo pomembno vlogo pri izbiri kvalitetnih stekel za sončna očala, igra antirefleksni sloj. Ta sloj namreč odpravi zrcaljenje stekla, ki povzroča napetost in utrujenost oči v različnih pogojih – pri delu z računalnikom, pri nočni vožnji z avtom, pri umetni svetlobi,…
Kaj pa okvirji ali igrajo kakšno vlogo pri “pametni” izbiri?
Seveda pa je pomemben tudi material iz katerega so narejeni okvirji očal. Pri dokončni izbiri po navadi igra tudi vlogo, da ko očala poizkusiš in ugotoviš katera ti najbolj ustrezajo. Nekatera so lažja, nekatera težja in s tem že takoj izločiš tiste katere niso primerne za tvoj obraz.
Odločitev je padla. Letos bova oba z možem izbrala Ray Ban očala, ker so kvalitetna, ne predraga, lepa in njihova oblika je večna #evergreen #vintage #retro #new #rayban
V petek imajo otvoritev RayBan trgovine v sklopu optike FELIKS na igriški ulici v Ljubljani. Nudijo vam 20% otvoritven popust. Se vidimo? FELIKS RAYBAN