ARABSKA KUHINJA S KOTANYI
Arabska kuhinja je meni pisana na “počutje” in okus. Opisala bi jo kot nekaj vmes med indijsko in afrisko ter nekatere jedi lahko celo malce primerjam z nasimi slovenskimi jedmi na zlico, ce bi jim dodali malo vec zacimb 😉 Zato sem tam res uzivala v hrani in se o njej tudi malce pozanimala.
Torej Arabska kuhinja je podobna Levantski (regija, ki služi kot kopenski most, ki povezuje Afriko in Evrazijo).
V Emiratih boste našli kulinariko, ki je ustvarjalna in navdihnjena po vsem svetu.
Mi smo jedli na treh lokacijah različne jedi in v eni je bilo samopostrežni bife, kjer smo lahko probali res veliko novih jedi, okusov,… Zelo je podobno Libanonski, Afriški, Indijski in malo tudi Turški kulinariki. Navsezadnje je “križišče vzhodne Azije, vzhodnega Sredozemlja in severovzhodne Azije” skozi leta videlo veliko trgovcev, raziskovalcev in pustolovcev. Vsak od njih je prinesel začimbe, recepte in sestavine, ki so za vedno spremenile svetovno gastronomijo.
Zaradi muslimanske vere skoraj nikjer ni svinjine, ampak meni to ne manjka. Če bi tam živela, bi si od tu “prišvercala” samo pršut, ostalo pa četudi ne ;))
Poleg znanih falaflov, humusa, kebab, kafte, pit, masale, curryev, tikka piščanec ali teletina, jed Machboos, Biryani, dosti je morske hrane, na žaru pečenih rakov z veliko začimbami in morski pes je priljubljena riba,…ki jih lahko ješ povsod, so me najbolj presenetile njihove omake, kjer je v večini gomoljna zelenjava, ki je sicer nimam preveč rada, ampak v teh omakah pa je res vrhunskega okusa.
Mi smo med drugim naročili tudi njihovo “obaro/ragu” na poseben način pripravljeno tako, da v njo dajo kruh, ki se napije te omake in potem vse skupaj jemlješ kot “lazanjo”,… Zraven dobiš čičeriko v topli “juhi”, ki ji dodajo kurkumo in čili,…
Izvedela sem iztočnice za osnovni recept teh njihovih omak in ga malce priredila na našo slovensko verzijo. Seveda je vse skoraj v začimbah, na katerih je v arabski kot v indijski kuhinji res velik povdarek! Zato sem vesela za svojo KOTANYI zbirko dišečih začimb, da sem lahko poustvarila to mešanico iz arabskih jedi.
Evo pa še recept po navdihu dveh restavracij arabske kuhinje na našem zadnjem potovanju v Dubaju predel El Seef in v Abu Dhabiju v hotelu Intercontinental. Izvedela sem iztočnice za osnovni recept teh njihovih omak in ga malce priredila na našo slovensko verzijo. Seveda je skoraj vsa poanta v začimbah, na katerih je v indijski kot tudi v arabski kuhinji res velik povdarek!
Meni je ta jed res vrhunska, ker obožujem moja domača začimbna nebesa Kotanyi, sem vesela, da sem tokrat lahko mešala vse te začimbe še bolj kot pri kakšni tradicionalni kuhni,.. Tudi možu je bilo všeč, tako da še definitivno ponovim vajo, mogoče še s kakšno drugo zelenjavo, mesom, tofujem,..
No pa gremo k receptu.
RECEPT
Potrebujete enako mero mesa kot zelenjave:
- • Piščančje meso ali tofu (če imate bedre brez kosti bo bolj sočno, piščančja prsa pač malo manj časa kuhate)
- • 2 stroka česna zraven mesa
- • Čebula
- • Korenček (rumen in oranžen)
- • Mešanica azijske zelenjave
- • Arašidovo in oljčno/rastlinsko olje
- • Paradižnikov koncentrat
- • Paradižnikova omaka
- • Petrešilj sveži
- • Kotanyi začimbe: curry, rdeča paprika, kajenski poper, mesan poper, sol, provansalska mešanica začimb, česen
- Za lažjo oz. hitrejšo verzijo pa lahko uporabite tudi kar KOTANYI TIKKA in/ali GARAM MASALA začimbno mešanico, ki ima že vključene arabske začimbe,… Je pa res, da to ni lih isto, ker je mešanica primerna bolj indijski hrani 😉
- • Kuskus (1 skodelica kuskusa, ščep kurkume Kotanyi, sol, prelijete s skodelico vrede vide , pokrijete in počakate 5min, postrežete)
- • Čičerika v slanici (vse skupaj segrejte do vretja in dodajte malo kurkume in čilija ali kajenskega popra)
- • Krompir (skuhajte olupljenega, dodajte polovico konzerve čičerike, solite, dodate maslo in vse skupaj pripravite kot pire krompir)
Priprava je podobna kot kakšen slovenski ragu,..:
Najprej na malo arašidovega olja popečete čebulo do rumenega in nič dlje, nato dodate korenček in trdo svežo zelenjavo, nato še zamrznjeno azijsko. Ko je popečeno vse skupaj dodamo še meso s česnom in začimbe (vsake velik ščep ali več, če vam je ta okus všeč, rdeče paprike malce več, kajenskega popra po okusu glede na kako pekoče imate radi). Naj vse začimbe skupaj zajamejo meso in zelenjavo in se na hitro vse skupaj malo popraži. Nato še paradižnikov koncentrat, na hitro popečemo/premešamo in dodamo še paradižnikovo omako, da se meso in zelenjava prekrije. Če želite malce več ali bolj redko omako/ragu oni dodajo še jušno osnovo. To se lahko hitro skuha in je že takoj dobro in za pojest. Ampak, če pa kuhate dlje bo bolj polnega okusa (vsaj 30min). Meni je res dobra potem ta gostota omake od zelenjave, ki razpade in to vse brez moke in zgoščevanja,…
Potresite sesekljan svež peteršilj in postrezite s preostalo čičeriko.
S to jedjo bi lahko postregli tudi basmati ali jasminov riž ali pa pita kruh,.. Jaz pa sem tokrat postregla zraven kuskus in čičerikin pire (krompir kuhan v kosih + čičerika).
Srečen tek vam želim, vaša srečna Tamara
Kako pa smo se imeli med potepanjem po BLIŽNJEM VZHODU/ARABIJI pa lahko preverite >> BLIŽNJI VZHOD Z OTROCI
OGLAS: RECEPT je nastal v sodelovanju s KOTANYI Slovenija, naročnik: Kotanyi d.o.o.