Lani konec leta smo imeli v Minicityu še en res lušten pozitiven dogodek OKROGLI TREBUŠČKI. Tokrat je bil sicer malo drugačen, ker je bil online. Tudi 18.3.2021 bo ponovno en tak super online dogodek za nosečke. Prijavite se čimprej.
Dogodek je poln interakcije preko zooma med nosečkami in različnimi predavatelji, ki so podali zelo kvalitetne in uporabne vsebine. Tudi jaz sem bila del projekta, kajti sem naredila luštno delavnico kako si na enostaven in hiter način pripravimo zdravo jed zase ter ob enem za dojenčka, ki ga uvajamo v gosto prehrano.
Zdaj pa z vami delim nekaj informacij, ki sem jih zbrala za vas iz svojih izkušenj in seveda iz vedenja naših prednikov, ki so uživali zelišča in začimbe tudi v zdravilne namene.
Pozdravljene drage srečke nosečke.
Tokrat vam bom predstavila kako je enostavno skuhati zase in dojenčka hkrati, ki ga uvajate v gosto prehrano.
Medtem si bomo pripravile še čaj proti napihnjenosti, ki ga lahko uporabimo tudi za dojenčke proti krčkom. Seveda, pa ne smemo pozabiti na nosečniško prehrano, ki mora biti polna vitaminov in hranljivih sestavin, ker kot naše stare mame vedno rečejo, zdaj jeste za 2 😉 Ampak, da ne bo pomote, to ni mišljeno, da pojemo 2 porciji, ampak le da potrebujemo malo več zdravih sestavin kot prej, da se dobro počutite ve in vaš rastoči otrok v trebuščku.
Nosečke, ali vam paše v nosečnosti okusna hrana ali vam je vseeno kakšna je?
Jaz sem bila v nosečnosti še bolj zbirčna “Meta” kot sem sicer. Zato sem uporabljala različne začimbe, da so bile jedi okusnejše. Saj veste, da začimbe niso prepovedane, kajne? Imajo pa seveda vsaka svojo vlogo, ki pa jo lahko obrnemo sebi v prid. Jaz že vsaj 10 let uporabljam le Kotanyi začimbe.
Zato vam tukaj zapišem nekaj začimb, ki so zanimive za nosečke:
1. Uporaba začimb kot sta naprimer origano in rožmarin obogatita okus jedi in sta neškodljiva za nosečke. Drobnjak, bazilika in peteršilj imajo ogromno C vitamina zadnja dva pa priporočajo nosečkam, ker imata tudi veliko železa, ki ga nosečkam večkrat primanjkuje. Poleg tega so v njiju še drugi pomembni vitamini, minerali, zlasti kalcij, magnezij in kalij,..
2. Z določenimi začimbami lahko celo lajšamo tegobe na naraven način.
Proti nosečniški slabosti v začetnem obdobju nosečnosti vam lahko priporočim ingver in kumin.
Ingver lajša prebavne težave in sprošča. Vendar pa deluje tudi kot poživilo maternice in zato je ingver treba uporabljati po potrebi oziroma v manjših količinah.
Bio Ingver Kotányi ima grenek, aromatičen in pikanten okus s pridihom limone ter edinstveno toplo aromo. 250 miligramov posušenega ingverja po štirikrat na dan ali 500 miligramov po dvakrat na dan vmešajte v toplo tekočino (lahko v čaj).
Več raziskav je pokazalo, da je ingver učinkovito sredstvo proti nosečniški jutranji slabosti. Gram ingverja v prahu je dokazano učinkovitejši kot placebo; njegov učinek je primerljiv z učinkom vitamina B6, ki je tudi v rabi proti tej težavi. Edina razlika med konvencionalnimi zdravili in ingverjem je v tem, da je ingverjevo delovanje blago, kar je v nosečnosti zaželeno, zato ga je za enak učinek treba jemati tri dni.
3. Nekoč so ženske za večjo plodnost redno uporabljale koriander, čaj iz koriandra pa so pile tudi pred porodom. Uživajte v koriandru ali pa ga zmeljite s tolkačem in možnarjem. Koriander Kotányi ima rahlo aromatičen, sladek a hkrati oster okus s pridihom pomaranče in cimeta.
4. Za spodbujanje popadkov je primernih kar nekaj začimb. V tradicionalni medicini uporabljajo timijan, ki spodbuja tudi porajanje posteljice. Med začimbami, ki sprožajo krčenje maternice, so tudi šetraj, luštrek, žafran, origano, žajbelj, peteršilj, sivka, majaron, ki jih prav zato med nosečnostjo ni dobro uživati v večjih količinah.
5. Z začimbami pa si lahko pomagate tudi, če želite krče omiliti oziroma so le ti premočni. Krče odpravljata tudi žafran in bazilika.
6. V svojih vrečkah presenečenja na dogodku Okrogli trebuščki prejmete tudi Kotanyi janež. Plodovi janeža se uporabljajo za lajšanje prebavnih težav, prebavnih krčov, pri napihnjenosti in napenjanju. Za vse ljubitelje intenzivnega, sladkega a pekočega okusa, ki spominja na sladki koren lahko uporabljate Janež Kotányi cel ali sveže mlet s tolkačem in možnarjem tudi v kulinariki. Za pripravo čaja pa potrebujete polovico do eno čajno žličko sveže zdrobljenih plodov navadnega janeža, ki jih prelijete s skodelico 150-200ml vrele vode, dobro premešajte in pustite pokrito stati 10 minut nakar vse skupaj precedite. Skodelico sveže pripravljenega čaja lahko pijete trikrat dnevno, najbolje po obroku. Učinkovitost pitja janeževega čaja za blaženje trebušnih krčev pri dojenčkih, je potrdila tudi manjša klinična raziskava. Čaj je namreč odpravil krče pri 57% dojenčkov. K janežu lahko dodaste tudi kumino, ki prav tako pomaga pri napenjanju in krčih.
7. Začimb iz pekočih feferonov, chilijev, popra in pekočih paprik, se raje izogibajte, ker vsebovane snovi lahko dražijo sluznico in lahko povzročijo tudi neprijetno zgago. Nekatere pravijo, da so šle zaradi uživanja čilija tudi rodit 😉 Poznam pa nas tudi kar nekaj, ki smo čili uporabljale v kuhi celo nosečnost in nam nismo nič prej rodile. Še huje, jaz sem bila celo 1 teden čez rok 😉
P.S. Vse našteto zgoraj je pomagalo meni in nekaterim vprašanim pri nosečniških tegobah, ni pa rečeno, da bo tudi vam. Zato vse jemljite zgolj kot informacija in kot pomoč, ne pa kot zdravljenje. Zato še vedno povprašajte svojega zdravnika ali ginekologinjo.
NOSEČNIŠKA LAKOTA : Med nosečnostjo sem si tudi ob polnoči kuhala testenine :))) No, ampak, ko mi je ginekologinja že v četrtem mesecu povedala, da sem šla preko svoje težnostne meje, sem poiskala bruge opcije 😉 Zato sem jedla bolj brezglutenske, večzrnate, polnozrnate testenine, da se nisem še huje zredila. Zato vam danes prikažem res izi in hiter recept za testenine, ki so bogate z vlakninami in beljakovinami in so izdelane iz stročnic in so seveda bezglutena. Seveda pa jih lahko hkrati porabite tudi za vaše dojenčke od cca. 5. meseca naprej, ko jih boste uvajale v gosto prehrano. Če testenine skuhate v vreli vodi, ki ji dodate začimbe in sol, bodo še bolj vrhunskega okusa. Danes jih bomo pripravile skupaj.
ZA RECEPT POTREBUJETE:
– Barilla peresnike iz rdeče leče (1 oseba 100-150g)
– začimbe KOTANYI bazilika, origano, rožmarin, sol
– mešano vam ljubo zelenjavo (tokrat bo omaka bela zato: koromač, pastinak, cvetača, čebula, česen, kokosovo mleko/smetana)
– KOTANYI pistacije
Video priprava in nasveti >>
PRIPRAVA:
V vrelo vodo damo začimbe, ki najbolj blagodejno vplivajo na nosečnice in dojenčke. Torej vodi dodamo ščep bazilike, rožmarina in origana ter solimo. Skuhamo testenine po navodilih na embalaži. Tokrat kuhamo Bariline rdeče peresnike iz 100% moke iz rdeče leče brez glutena. Ko so kuhani jin precedimo. Posebej na sopari ali v vodi skuhamo različno zelenjavo, ki ji ponovno dodamo iste začimbe kot v vodo za testenine. Lahko jo kuhamo tudi skupaj s testeninami. Kuhano zelenjavo zmiksamo, dodamo malo vode od testenin in vse skupaj prelijete na testenine. Vse skupaj prelijete še z malo ekstra deviškega oljčnega olja Jenko ter potresete vse skupaj še s Kotanyi pistacijami in sveže ribanim parmezanom.
TESTENINE ZA DOJENČKOVO UVAJANJE V GOSTO PREHRANO: Testenine pa lahko zmiksate ali narežete tudi za vašega dojenčka, ki ga uvajate v prehrano v obdobju, ko je še brez glutena. Zraven uporabite le malo kuhane zelenjave z vodo v kateri se je kuhala in vse skupaj zmiksate s paličnim mešalnikom/blenderjem/mikserjem in postrežete s prelivom, ki mu dodate malo repičnega/oljčnega/kokosovega olja.
Najboljše pa je to, da je ta jed tako hitro in enostavno pripravljena. V le nekaj minutah boste lahko tako jedli vsi skupaj. Seveda lahko dodate tudi kakšno meso ali drugo zelenjavo. Kombinacij je ogromno. Pa dober tek vam želim.
Kot mama dveh izbirčnih punčk, vam povem še svojo izkušnjo z uvajanjem goste hrane pri takrat 4 mesečni hčeri. Ker je imela refluks so mi svetovali, da pričnem kar hitro z uvajanjem goste hrane, zato sem pričela “by the book” bi rekla. Prvo zelenjava krompir, korenje,… Seveda je to vse bolj suho in ni prav okusno in ji ni teknilo. Ko sem dodajala razne brokolije je bilo še slabše,.. Zato sem poiskala rešitev – začimbe. Ja, dovoljene so. Res pa jih dodajajmo in dozirajmo postopno in izberimo primerne za dojenčka. Kasneje pa seveda lahko že kombiniramo različne začimbe v nove okuse za kašice in jedi.
UVAJANJE V GOSTO PREHRANO Z DODATKOM ZAČIMB: Ob uvajanju v gosto prehrano pričnite z osnovnimi nežnejšimi začimbami: janež proti krčkom v čaju,… V soparnik ali ko kuhamo zelenjavo v vreli vodi lahko dodamo zvezdni janež, timijan, drobnjak, peteršilj, bazilika, origano, šetraj, kumina, majaron,..
Za sladkost jedi brez sladkorja dodamo vanilijo, cimet, kardamom,..
Kasneje postopno lahko dodate v jedi tudi kurkumo, ingver, cimet, rožmarin, muškatni orešček, koriander, črno kumino,..
Mojí otrocí zdaj jedo vse začimbe. Njaraje imajo rumen kari, ki ga naredim seveda nepekočega. Več o tem vam pa povem naslednjič 😉
Več receptov in idej za nosečke, dojenčke, otroke in družine najdete med recepti pod SREČNA KULINARIKA iz časa, ko sem še bila sama nosečka pa preberete moje nosečniške bloge SREČNA NOSEČKA
Zapomnite si, da je najbolj pomembno, da jedi pripravljate sveže in jih z dodatkom začimb le še bolj oplemenitite. S tem dobijo jedi več okusa, bolj dišijo, nekatere začimbe pa celo pomagajo lažje prebaviti hrano in preprečujejo napenjanja ter krčke,… To bo vam in vašim dojenčkom zelo všeč in se boste posledično tudi bolje počutili.
KOTANYI začimbe lahko kupite v skoraj vseh marketih, trgovinah, spletnih trgovinah,.. Več o njih pa preverite na >> KOTANYI SLOVENIJA
Za več uporabnih in kvalitetnih vsebin ter informacij v nosečnosti pa spremljajte spletno stran OKROGLI TREBUŠČKI, se lahko prijavite spet za nov termin dogodka Okrogli trebuščki.
Zato vam lahko zdaj le še zaželim Srečno nosečnost do konca in Srečno materinstvo <3 vaša Srečna Tamara Fortuna