Glede nato, da imam zdaj že dve izkušnji uvajanja v gosto prehrano sem si želela tudi to deliti z vami, kajti več mamic nas več ve in vsaka ima neko svojo priporočilo, ki ji odgovarja 😉 Jaz sem ena tistih, ki imamo rade “naravno” in sezonsko in domače, ampak nimam pa čisto nič proti kupuvanju kašic, frutkov in si tako olajšati kakšen dan ali pot 😉 Zato bom te bloge oz. članke pisala po mesecih in to na zelo enostaven način. Dodala bom izi recepte in izi nasvete za prehrano dojenčkov ter vse skupaj bo strokovno podkrepila z odgovori tudi Klavdije Kosič, ki je napisala že 2 knjigici za otroško prehrano Boobee Foodee 🙂
1. V prvem mesecu (npr. mi smo uvajali od 4. meseca naprej) uvajanja goste prehrane je priporočljivo, da se hrana uvaja postopno. Kaj to sploh pomeni? Jaz sem namreč pri Tari (prvorojenki) mnogo bolj “komplicirala” kot tokrat pri Isabelli. Zato sem tokrat pričela kar s korenčkom in že naslednji dan sem dodala zraven tudi krompir 😉 Pri Tari pa sem 3 dni eno stvar in 3 dni drugo stvar,… Kako pa naj bi bilo po trenutni doktrini oz. kaj priporoča strokovnjakinja iz BoobeeFoodee?
“Postopno pomeni to, da uvajamo eno živilo naenkrat – ponavadi kar sredi dneva, najbolj običajno je to kosilo. Ure niso pomembne, bolj se osredotočamo na otrokov ritem; da je naspan in dobro razpoložen ter da ni preveč lačen (v tem primeru bo želel mleko in ga gosta hrana ne bo pretirano zanimala).
Postopno tudi pomeni to, da k prvim kašicam damo malo svojega ali pa adaptiranega mleka, zato da omilimo prehod v drugačne okuse in da dojenček poleg nečesa novega, še vedno dobi tisti znani okus mleka. Sledimo mu – če se obrača stran, hrano izpljune, joče in ni več razpoložen, potem raje podojimo ali pripravimo adaptirano mleko ter z uvajanjem ponovno poskusimo naslednji dan.
Pozorni bodimo tudi na najbolj pogoste znake, da je otrok pripravljen na gosto hrano – ponavadi se povezuje z izraščanjem zobkov, z delno samostojnim sedenjem, izrednim zanimanjem za hrano – ko mi jemo, nas vneto opazuje in se oblizuje, zanesljiv pokazatelj je pa tudi to, da je po obroku mleka hitro ponovno lačen – njegov organizem torej potrebuje več. 🙂 Starost ni pomembna, saj nekateri dozorijo prej, drugi kasneje. Naš kolaček recimo pri petih mesecih ni pokazal nobenega zanimanja za hrano in so prvi poskusi žalostno propadli, tako da sem počakala nekje do 6. meseca, ko je pa že takoj “zagrabil” korenčkovo kašico in si lahko mislite, da je bila mami zelo vesela. 😉
Načeloma uvajamo vsako živilo 2-3 dni in jih v prvih dneh ne mešamo skupaj; tako najlažje vidimo, če bi bile kakršnekoli težave s prebavo; če se nam zdi, da je ta začetniška hrana enolična, nič hudega; dojenčku ni, saj so to zanj popolnoma novi okus in že 4-5 dan lahko zmešamo dve živili skupaj in tako dobimo popolnoma nov obrok in okus. 🙂
* Bodimo tudi pripravljeni na to, da od začetka mogoče ne bo steklo vse tako lepo in po pravilih, ampak bo lahko tudi veliko težav – od pljuvanja, packanja, letenja hrane naokoli, obračanja in zavračanja, zaprtosti, driske, koščkov hrane v blatu, … ”
Mi namreč nismo imeli problemov pri nobeni hčeri glede uvajanja, niti glede prebave,..zato vam pri tem ne znam svetovati, ampak mi mamice pripovedujejo, da je potrebno pri zaprtosti dodajat tudi čaje primerne za dojenčke (komarček,.), da dojenček veliko pije in v skrajnem primeru kakšno pomoč za odvajanje blata,..
2. Katera zelenjava je primerna za dober in najmanj “alergen” štart?
Klavdija Kosič odgovarja: “Tradicionalno je najbolje pričeti s korenčkom, saj je celo leto na razpolago in primeren za vsako sezono (če je le pravilno skladiščen). Drugo tako fajn živilo za dojenčka je tudi buča (jeseni in na začetku zime), koleraba (malo manjše količine), pastinak, rumeno korenje ter seveda krompir. Mi smo uvajali na pričetku pomladi in je bilo na razpolago sveže mlado zelje, tako da sem precej hitro uvedla tudi to in ni bilo težav. Bolj se mi zdi pomembno poiskati sezonsko zelenjavo, saj je le-ta takrat najbolj sveža, k nam pride v nekaj urah, od takrat kot je nabrana in tako je vsekakor najbolj bogata z minerali in vitamini.”
Jaz pa sem pričela s kuhanjem korenčka, krompirja, sladkega krompirja (ker Tara ni bila ješča sem ga kasneje dodajala povsod ), raznih buč (najraje sta obe imeli muškatno), pastinak,…
3. Poširanje, soparjenje ali kuhanje – kaj je najboljše ? Venomer sem se spraševala, kaj če soparim in ne bo dovolj kuhano ali pa mi je bilo lažje vreči zelenjavo kar v vodo in jo kuhati dokler ni bila že čist mehka, ampak je bila potem tudi prazna in voda oz. juha je bila na koncu bolj okusna kot sama zelenjava ;)) Zato mislim, da poširanje oz. hitro kuhanje v vodi zna biti super, razen seveda krompirja, ki se mora vredu skuhati v vodi. Vprašam še Klavdijo kaj pa ona meni o tem:
“Odvisno od živila do živila; vsekakor se mi zdi za začetek boljše kuhanje v sopari (ali kar po “domače” s cedilom nad posodo z vodo ali pa z enim izmed soparnikov, ki obstajajo na tržišču). Neprimerno boljši okus je od kuhanja na pari – sem sama stestirala in korenček kuhan v vodi, je bolj bledega, praznega okusa. Prav tako v vodi ostane veliko mineralov in vitaminov, kar se pa pri soparjenju ne zgodi in tako dobimo pravzaprav več od samega živila.”
Hitreje je soparjena, več dobrega ohrani v sebi. Glede na to, da potem živilo spasiramo, lahko tudi manj soparimo, saj dandanes palični mešalnik recimo že dobro odsluži svojemu namenu. Če bomo zelenjavo prekuhali, bo pusta, žalostno uvela in manj bogata s hranili.”
Torej, prvi mesec se osredotočamo nato, da dojenček sprejme žlico, da zna sam odpirat usta, da mu jeziček ne zavira sprejema hrane, da nima alergij na osnovno zelenjavo in seveda, da se mu uredi prebava. Uvajanje je počasno, zato lahko naš dojenček osvoji vso prej našteto zelenjav, vsake na 3 dni drugo in mešanje le teh med seboj. Potem lahko naredimo kljukico na KOSILO 😉
JEDILNIK za uvajanje v prvih dneh: BOOBEEFOODEEJEDILNIK1
Tukaj pa si lahko preberete o uvajanju v GH PRIPOROČILO PEDIATROV
Več o AM in o enostavnem hranjenju ponoči HRANJENJE DOJENČKOV NA IZI, ČE NI NA ZIZI .
Več o Isabellinem 4mesecu 4MES UVAJANJE GH
SLEDI : Srečno uvajanje GH v 2. mesecu, kaj potrebujemo za otroka ob začetku uvajanja, katera posoda, blender, pribor,…
#GH #uvajanje #gostaprehrana #dojenčki