SVETI MIKLAVŽ oz. NIKOLAJ je pri nas doma tradicija, običaj, ki smo ga pridobili že kot majhni, ko smo hodili k verouku,… Zato zdaj ta običaj prenašamo tudi na naše otroke, kajti smo verni “kristjani” in si želimo, da to ne glede na “delovanje cerkve” ostane del nas!
Nikolaj naj bi bil sin premožnih staršev, vendar je vse podedovano bogastvo razdal ubogim, zato se ga od nekdaj drži sloves radodarnega svetnika. Zato sem v njem našla “inspiracijo” tudi sama in ne glede nato, da bi lahko darila za oglaševanje na srečni obdržala sama, jih nekaj delim z vami, ker boste potem vi delili dobro z drugimi in bo nastal en lep krog dobrote! 😉 Več o darilcih za to leto >> SREČNA DARILCA
“V številnih deželah, zlasti v osrednji Evropi, je sveti Nikolaj tisti, ki obdaruje (pridne) otroke. To se zgodi v noči s 5. na 6. december, ki je Nikolajev godovni dan. Otroci ga poznajo predvsem kot svetega Miklavža.
V novejšem času je začel Miklavža-obdarovalca izpodrivati Božiček, ki ga je k nam zaneslo iz Amerike, ponekod pa je v časteh tudi “socialistični” Dedek Mraz, ki izvira iz Rusije. Od njiju se Miklavž loči zlasti po naslednjih lastnostih:
- Domovanje: Miklavž je svetnik in je zato v nebesih, od koder prihaja k nam.
- Datum: Goduje 6. decembra in na ta dan zjutraj ali pa že 5 decembra zvečer po ustaljenem običaju obdaruje otroke.
- Oblačila: Miklavž je bil škof, torej je oblečen v škofovska liturgična oblačila, na glavi ima škofovsko mitro, v roki pa škofovsko palico.
- Spremstvo: Spremljajo ga angeli in parklji (hudiči, demoni).
- Prevoz: Kako sveti Miklavž prihaja k nam je ovito v skrivnost, saj svetniki ne potrebujejo zemeljskih potrebščin za njihovo delovanje. Nekateri sicer menijo, da prihaja peš ali tudi na saneh (ki pa jih ne vlečejo severni jeleni, ampak konjska vprega).”
Vir: wikipedija Sveti Nikolaj
Naša Tari je razliko med dobrimi možmi vedela že kot “dojenčica”. Vsak večer pred spanjem zmoliva lepo kratko molitev o angelčkih za otroke in pričakujeva Miklavža, ki prinese manjša darila:
sadje, suho sadje, oreščke, medenjake, pekovsko pecivo, piškote smo letos nabavili kar preko spleta pri pekarni Hlebček
Včasih kupimo tudi mleko, kakšno hrano (tartufi, olive, bakalar, tatarc, pršut,..), kapice, štumfke, copate, pižamce,…
sladkarije, kakšno knjigico, kozmetiko (mila, kremico, zobne ščetke,..),
parklje, miklavža, šibo,…in zdaj ko so malo večje tudi kakšno pametno družabno igro 😉
Kakšna pa je vaša “tradicija” in ali sploh praznujete Miklavža?
* Naj MIKLAVŽEV CHEESECAKE iz hrane, ki jo po navadi prinese Miklavž.
- Kaj menim o vseh Dobrih možeh in kako jih razlagam svojim otrokom >> DOBRI MOŽJE ALI PONEUMLJANJE OTROK
* NAJ FILM o “Miklavžu oz. Božičku” PISMA SV. NIKOLAJU
Za konec pa z vami delim še pozitivno lepo molitev za otročke:
ANGELČEK MOJ, PRIDI NOCOJ, DA SLADKO ZASPIM IN SE ZDRAV-A ZBUDIM 🙂 AMEN *****